BlogTipy a trikyAko si vybrať vianočné dekorácie z prírodných materiálov, aby vám vydržali čo najdlhšie?

Ako si vybrať vianočné dekorácie z prírodných materiálov, aby vám vydržali čo najdlhšie?

Aj vy milujete vianočnú atmosféru? A viete ako ju vykúzliť  tak, aby vám robila radosť čo najdlhšie? Aby ste sa v tom ľahko zorientovali, spísala som zopár tipov ako vybrať  či vyrobiť  dekorácie, ktoré vás budú tešiť aj po Vianociach.

VENCE A DEKORÁCIE Z ČEČINY

Vôňa ihličia je neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. Často sa stretávam s otázkami ako dlho veniec z čečiny vydrží, či ihličie neopadne, či veniec bude pekný aspoň do Nového roka.. Tento rok som sa rozhodla vymyslieť viac variánt čečinových vencov. Prí jednotlivých venčekoch si potom ľahko vyberiete ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať.  A možno vám článok pomôže aj pri tvorbe vlastného venčeka :)

1. "ZELENÝ MIX" 

Základ je vytvorený z rôznych druhov zelene. Je to predovšetkým pichľavý smrek, jedľa, borievka, borovica, tuja..  Tento typ základu je vhodný len do exteriéru. Využívam ho teda len pri tvorbe vianočných vencov, ktoré budú visieť na vokajších dverách. Vonku vydrží krásny kľudne i do marca. V interiéri by po čase väčšina zelene opadla a z venčeka by vám zostali len "kosrtnky". Výhodou je, že základ je pestrejší, veľmi pekný aj nenazdobený a vďaka dostupnosti materiálu i o niečo lacnejší. 

2. "NOBILIS + BORIEVKA"

Tento základ je vytvorený kombináciou neopadavej jedle vznešenej  (známej ako nobilis) a borievky, ktorá ani po uschnutí neopadáva. Po vysušení veniec vyzerá stále rovnako, čečina môže časom mierne zosivieť, na kráse mu to však moc neuberie :) Veniec teda môže visieť tak v exteriéri, ako aj v interiéri a nemusíte sa bát, že budete pod ním zberať opadané ihličie. Vďaka jedle nobilis krásne vonia a vďaka dostupnosti borievky je o niečo lacnejší a rozmanitejší ako venček vytvorený len z čečiny nobilis.

3. "NOBILIS"

Základ vytvorený iba z čečiny jedle vznešenej (známej ako nobilis), čečina po usušení neopadáva, veniec krásne vonia. Tento typ čečiny patrí na Vianoce medzi najpoužívanejšie.

4. "JEDĽA NORDMANNOVA"

Tento typ jedle, rovnako ako jedla nobilis, neopadáva a preto sa hodí na vokajšie i vnútorné dvere. Po vysušení zostáva na nerozoznanie od čerstvej, preto je možné použiť ju i na adventné venčeky a iné aranžmány. Venčeky a dekorácie z tohto typu čečiny budú dostupné od 1.12. 2020.

A aby ste si vedeli predstaviť ako vyzerajú nazdobené venčeky, prikladám zopár fotiek

file

Veniec vytvorený na základe "zelený mix"  - dostupný TU

vyhra

Veniec vytvorený na základe "jedľa nordmannova" - dostupný od 1.12 TU

ivyeinovy

Veniec vytvorený na základe "zelený mix" - dostupný TU

ipkypernikypomarane

Veniec vytvorený na základe "zelený mix" - dostupný TU

Pri výrobe aranžmánov z ihličia používam len neopadavú čečinu (nobilis, nordmannovu, borievku, prípadne ich kombináciu)

Aranžmány v nádobách,košíkoch, hrantíkoch či debničkách sú vytvorené v zelenej aranžovacej hmote, treba ich občas poliať, aby vydržali svieže čo najdlšhie. Takýto svietnik mávame už roky na vianočom stole, rozoberáme ho väčšinou až po Troch kráľoch :))

Kombinácia "nobilis + borievka" prizdobená eukalyptom, ktorý sa pekne vysuší - dostupný TU

Kombinácia "nobilis + borievka" prizdobená eukalyptom, ktorý sa pekne vysuší - dostupný TU

VENCE A ARANŽMÁNY Z INÝCH PRÍODNÝCH MATERIÁLOV

Pre tých, ktorí by radšej využili vianočnú výzdobu počas viacerých rokov - avšak nechcú siahnuť po umelinkách - vyrábam aj dekorácie z rôznych prírodných materiálocv. V tomto prípade sa mi najviac osvedčili šišky, kôra, mach, lišajník a iná sušina. Na dozdobenie používam rôzne "vianočnosti" ako sú sušené pomaranče, škorica, badián, perníčky, ozdoby zo slaného cesta. Všetky tieto ozdôbky krásne voňajú a tak navodia nefalšovanú vianočnú atmosféru. Po Vianociach ich stačí zabaliť, aby na ne nepadal prach a o rok ich môžete znova vytiahnuť, stačí vymeniť sviečky. 

A opäť zopár fotiek pre inšpiráciu

Adventný veniec na vyvýšenom základe z borovicových šišiek - dostupný TU

evrenysvietnikO

Vianočný svietnik z machu a lišajníka - dostupný TU

Adventný svietnik z machu a lišajníka - dostupný TU

Adventný veniec na vyvýšenom základe z kôry - dostupný TU

Adventný veniec vytvorený z rôznych šišiek a machu - dostupný TU

Zaujíma vás niečo o čom ste sa v článku nedočítali? Alebo chcete vytvoriť niečo podobné podľa Vaších predstáv? Pokojne ma kontaktujte cez chat alebo e-mailom na info@dobodky.sk

Niečo o nás

.dobodky

Kvety a dekorácie sú naša záľuba a preto pre vás od roku 2019 vyrábane dekorácie na každú príležitosť .dobodky

Pre zákazníkov

Všeobecné obchodné podmienky
Reklamačný poriadok
Spracúvanie osobných údajov
Formulár na odstúpenie od zmluvy

Kontaktné údaje

Nikola Gažíová - .dobodky
Vieska 300
Považany
916 26

IČO: 52775615
DIČ: 1086 795 809
Nie som platca DPH.

+421 (0) 918 072 696
info@dobodky.sk

Sociálne siete

instagram

Napíšte nám

Meno a priezvisko
Telefónne číslo
E-mailová adresa
Vaša správa