
Ako si vybrať vianočné dekorácie z prírodných materiálov, aby vám vydržali čo najdlhšie?
Aj vy milujete vianočnú atmosféru? A viete ako ju vykúzliť tak, aby vám robila radosť čo najdlhšie? Aby ste sa v tom ľahko zorientovali, spísala som zopár tipov ako vybrať či vyrobiť dekorácie, ktoré vás budú tešiť aj po Vianociach.
VENCE A DEKORÁCIE Z ČEČINY
Vôňa ihličia je neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. Často sa stretávam s otázkami ako dlho veniec z čečiny vydrží, či ihličie neopadne, či veniec bude pekný aspoň do Nového roka.. Tento rok som sa rozhodla vymyslieť viac variánt čečinových vencov. Prí jednotlivých venčekoch si potom ľahko vyberiete ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať. A možno vám článok pomôže aj pri tvorbe vlastného venčeka :)
1. "ZELENÝ MIX"
Základ je vytvorený z rôznych druhov zelene. Je to predovšetkým pichľavý smrek, jedľa, borievka, borovica, tuja.. Tento typ základu je vhodný len do exteriéru. Využívam ho teda len pri tvorbe vianočných vencov, ktoré budú visieť na vokajších dverách. Vonku vydrží krásny kľudne i do marca. V interiéri by po čase väčšina zelene opadla a z venčeka by vám zostali len "kosrtnky". Výhodou je, že základ je pestrejší, veľmi pekný aj nenazdobený a vďaka dostupnosti materiálu i o niečo lacnejší.
2. "NOBILIS + BORIEVKA"
Tento základ je vytvorený kombináciou neopadavej jedle vznešenej (známej ako nobilis) a borievky, ktorá ani po uschnutí neopadáva. Po vysušení veniec vyzerá stále rovnako, čečina môže časom mierne zosivieť, na kráse mu to však moc neuberie :) Veniec teda môže visieť tak v exteriéri, ako aj v interiéri a nemusíte sa bát, že budete pod ním zberať opadané ihličie. Vďaka jedle nobilis krásne vonia a vďaka dostupnosti borievky je o niečo lacnejší a rozmanitejší ako venček vytvorený len z čečiny nobilis.
3. "NOBILIS"
Základ vytvorený iba z čečiny jedle vznešenej (známej ako nobilis), čečina po usušení neopadáva, veniec krásne vonia. Tento typ čečiny patrí na Vianoce medzi najpoužívanejšie.
4. "JEDĽA NORDMANNOVA"
Tento typ jedle, rovnako ako jedla nobilis, neopadáva a preto sa hodí na vokajšie i vnútorné dvere. Po vysušení zostáva na nerozoznanie od čerstvej, preto je možné použiť ju i na adventné venčeky a iné aranžmány. Venčeky a dekorácie z tohto typu čečiny budú dostupné od 1.12. 2020.
A aby ste si vedeli predstaviť ako vyzerajú nazdobené venčeky, prikladám zopár fotiek
Veniec vytvorený na základe "zelený mix" - dostupný TU
Veniec vytvorený na základe "jedľa nordmannova" - dostupný od 1.12 TU
Veniec vytvorený na základe "zelený mix" - dostupný TU
Veniec vytvorený na základe "zelený mix" - dostupný TU
Pri výrobe aranžmánov z ihličia používam len neopadavú čečinu (nobilis, nordmannovu, borievku, prípadne ich kombináciu)
Aranžmány v nádobách,košíkoch, hrantíkoch či debničkách sú vytvorené v zelenej aranžovacej hmote, treba ich občas poliať, aby vydržali svieže čo najdlšhie. Takýto svietnik mávame už roky na vianočom stole, rozoberáme ho väčšinou až po Troch kráľoch :))
Kombinácia "nobilis + borievka" prizdobená eukalyptom, ktorý sa pekne vysuší - dostupný TU
Kombinácia "nobilis + borievka" prizdobená eukalyptom, ktorý sa pekne vysuší - dostupný TU
VENCE A ARANŽMÁNY Z INÝCH PRÍODNÝCH MATERIÁLOV
Pre tých, ktorí by radšej využili vianočnú výzdobu počas viacerých rokov - avšak nechcú siahnuť po umelinkách - vyrábam aj dekorácie z rôznych prírodných materiálocv. V tomto prípade sa mi najviac osvedčili šišky, kôra, mach, lišajník a iná sušina. Na dozdobenie používam rôzne "vianočnosti" ako sú sušené pomaranče, škorica, badián, perníčky, ozdoby zo slaného cesta. Všetky tieto ozdôbky krásne voňajú a tak navodia nefalšovanú vianočnú atmosféru. Po Vianociach ich stačí zabaliť, aby na ne nepadal prach a o rok ich môžete znova vytiahnuť, stačí vymeniť sviečky.
A opäť zopár fotiek pre inšpiráciu
Adventný veniec na vyvýšenom základe z borovicových šišiek - dostupný TU
Vianočný svietnik z machu a lišajníka - dostupný TU
Adventný svietnik z machu a lišajníka - dostupný TU
Adventný veniec na vyvýšenom základe z kôry - dostupný TU
Adventný veniec vytvorený z rôznych šišiek a machu - dostupný TU
Zaujíma vás niečo o čom ste sa v článku nedočítali? Alebo chcete vytvoriť niečo podobné podľa Vaších predstáv? Pokojne ma kontaktujte cez chat alebo e-mailom na info@dobodky.sk