BlogSušené kvetyAko sa starať o dekorácie zo sušených kvetov a aká je ich životnosť?

Ako sa starať o dekorácie zo sušených kvetov a aká je ich životnosť?

 

Sušené kvety sú 100% prírodné a na rozdiel od umelých kvetov, sú biologicky rozložiteľné. Oproti čerstvým rezaným kvetom vydržia oveľa dlhšie, preto sú perfektnou voľbou ak si chcete zútulniť domov alebo potešiť niekoho blízkeho. Aká je ich životnosť a ako sa o ne starať?

Tieto dve otázky dostávam pomerne často a preto som sa rozhodla napísať článok, v ktorom nájdete všetky potrebné informácie :)


Aká je životnosť dekorácií zo sušených kvetov?

Sušené kvety vás môžu tešiť dlhý čas, ale nevydržia navždy. Odpoveď na otázku ako dlho aranžmány zo sušených kvetov vydržia, sa nedá zovšeobecniť, pretože trvácnosť ovplyvňujú viaceré faktory. Najdôležitejšími je to, kam veniec či aranžmán umiestnite a z akého materiálu je vyrobený. Poďme si teda o tom povedať niečo viac.

Umiestnenie

Dekorácie umiestnené v interiéri vás budú tešiť rok a pokojne aj viac. Vyhnite sa však miestam, na ktoré dopadajú priame slnečné lúče. Tie spôsobujú že farby kvetov rýchlo vyblednú a dekorácia bude pôsobiť šedivo, mdlo. Rozhodne neodporúčam aranžmány umiestňovať napríklad na parapet.

Životnosť sušených dekorácií umiestnených v exteriéri je o niečo nižšia. Rátajte so životnosťou v dĺžke jednej sezóny, to znamená že letný veniec vám bude robiť radosť od začiatku do konca leta a potom ho nahradíte jesenným. Ak vydrží dlhšie, je to len plus, pokojne ho môžete zabaliť do krabice, odložiť na tmavé miesto a vytiahnuť opäť, keď príde naň vhodný čas. Znova veľmi dôležitú úlohu zohráva inteznita slnečných lúčov. Dlhšie vám vydrží veniec umiestnený v tieni pod altánkom ako veniec na dverách, na ktoré celý deň svieti slnko. Ak však chcete sušené aranžmány umiestniť v exteriéri, dbajte na to, aby boli na miestach chránených pred dažďom. Vplyvom dažďa by sušený materiál veľmi rýchlo očernel. Z tohoto dôvodu určite neodporúčam kupovať dekorácie zo sušených kvetov ako smútočné napríklad na cintorín. Ich životnosť by bola naozaj len zopár dní.

Materiál

Farby si najdlhšie zachovávajú tie najklasickejšie sušené kvety ako sú slamienky, kraspédie a limonky. Najodolnejšie sú kvety bielej farby. Naopak, veľmi rýchlo strácajú farbu zelené plody, trávy a listy ako sú černušky, lesknica, zajačky, eukalyptus. Z pôvodnej zelenej menia vplyvom slnečných lúčov farbu na zlatistú až hnedú, čo však nie je vôbec na škodu, ak sú použité decentne. Aranžmány zostanú pekné aj tak. Zelené plody a listy sa snažím vždy používať s mierou a vždy ich kombinujem s trvácnejšou sušinou, tak aby si dekorácia zachovala svoje čaro. Z tohto dôvodu u mňa nenájdete celé zelené eukalyptové vence.

Ako sa o dekorácie zo sušených kvetov starať?

Dekorácie zo sušených kvetov nie sú extra náročné na starostlivosť. Mám však pre vás pár tipov, ktoré môžu pomôcť uchovať ich krásu o niečo dlhšie.

  1. Občas ich jemne oprášte - na dekorácie umiestnené dlhšie na jednom mieste môže časom padať prach. Prach občas sfúknite, môžete si pomôcť malým štetcom alebo fénom na najnižšom a najchladnejšom stupni.

  2. Zafixujte ich lakom – pre floristov sú na trhu dostupné špeciálne laky na sušené kvety. V domácich podmienkach vám úplne postačí aj obyčajný lak na vlasy. Stačí ak aranžmán raz za mesiac presprejujete. Sprej krásne oživí farby.

  3. Umiestnite ich mimo dosahu detí a domácich zvierat – sušené kvety sú o niečo krehkejšie ako čerstvé, malé detské rúčky a zvieracie labky im veľmi nepristanú. Navyše sa mi zdá, že našej Micke obzvlášť chutia sušené trávy (:

  4. Vyhnite sa miestam s vysokou vzdušnou vlhkosťou – neodporúčam sušené dekorácie umiestňovať napríklad v kúpeľni, mohli by nasať vlhkosť a časom začať plesnivieť. V žiadnom prípade sušené kvety nedávajte do vázy s vodou. Ak ich máte umiestnené v exteriéri, chráňte ich pred dažďom.

  5. Vyhnite sa miestam, na ktoré dopadajú priame slnečné lúče – tie spôsobujú že kvety rýchlo strácajú farbu a potom pôsobia mdlo.

Autor: Nikola Gažíová

Niečo o nás

.dobodky

Kvety a dekorácie sú naša záľuba a preto pre vás od roku 2019 vyrábane dekorácie na každú príležitosť .dobodky

Pre zákazníkov

Všeobecné obchodné podmienky
Reklamačný poriadok
Spracúvanie osobných údajov
Formulár na odstúpenie od zmluvy

Kontaktné údaje

Nikola Gažíová - .dobodky
Vieska 300
Považany
916 26

IČO: 52775615
DIČ: 1086 795 809
Nie som platca DPH.

+421 (0) 918 072 696
info@dobodky.sk

Sociálne siete

instagram

Napíšte nám

Meno a priezvisko
Telefónne číslo
E-mailová adresa
Vaša správa