Chcete si vypestovať vlastné kvety na sušenie? Tak tieto druhy vám rozhodne v záhrade nesmú chýbať!
Sušené kvety sa v poslednom čase tešia veľkej obľube. Ich použitie je natoľko univerzálne, že ich môžeme uplatniť takmer v každom interiérovom, dizajnovom či floristickom štýle. Dekorácie zo sušených kvetov pôsobia pekne tak vo vidieckych, ako aj v moderných interiéroch. Na rozdiel od čerstvých kvetov sú omnoho stabilnejšie a nepotrebujú takmer žiadnu starostlivosť.
Na trhu nájdete veľmi širokú ponuku osív kvetov vhodných na sušenie. Vyberajte len z tých, u ktorých je priamo uvedené, že sú vhodné na sušenie. Usušiť sa dá prakticky akýkoľvek druh, no nie všetky kvety si po vysušení zachovávajú ideálny tvar a farbu. Väčšinu kvetov vhodných na sušenie v našich klimatických podmienkach pestujeme ako letničky. Ktoré teda patria medzi naše stálice, hodnotím ich ako tie "naj" a rozhodne odporúčam pestovať aj vám?
Slamienka (Xerochrysum bracteatum)
Obľúbená klasika, ktorú pozná snáď každý ešte zo záhrad našich babičiek. Slamienky kvitnú kvetmi rôznych farieb - od bielej, tmavo či bledo ružovej, lososovej, oranžovej, žltej, červenej až po bordovú. Z vlastných skúseností veľmi neodporúčam semená vysievať priamo do pôdy ale radšej si rastliny predpestovať. S výsevom môžete začať od marca. Semená potrebujú ku klíčeniu svetlo, preto ich nezasypávajte ale len jemne pritlačte na povrch substrátu a pravidelne roste. Klíčia pri teplote 21°C stupňov, približne po 7 dňoch. Po vzídení a vytvorení pravých lístkov, rastlinky prepikírujte a začnite ich postupne otužovať, aby si zvykli na vonkajšie podmienky. Po skončení posledných jarných mrazov ich môžete vysadiť do záhrady na slnečné stanovisko. Slamienky kvitnú zhruba od júla až do prvých mrazov. Zberať môžete celé stonky alebo len jednotlivé hlávky, ktoré si pred aranžovaním nalepíte na drôtik. Pre slamienky platí, že čím viac ich striháte, tým viac kvitnú.
(Xerochrsum bracteatum - zdroj .dobodky)
Limonka (Limonium sinuatum)
Limonky jednoznačne tvoria základ všetkých mojich sušených dekorácií. Paleta farieb, je rovnako ako u slamienok, veľmi rozsiahla - od bielej, cez ružovú, žltú, lososovú, fialovú až po tmavo modrú. Ani v tomto prípade sa mi priamy výsev veľmi neosvedčil. Lepšie výsledky dosiahnete, ak si rastliny predpestujete. Semená vysievajte od marca. Limonky potrebujú ku klíčeniu svetlo, preto semená len jemne ich zatlačte na povrch substrátu. Výsevy pravidelne roste, aby nedochádzalo k vysychaniu. Pri teplote 21°C vyklíčia približne po 5-7 dňoch. Až vzídu, je vhodné teploty znížiť na 16°C, aby rastliny lepšie prekorenili. Po vytvorení pravých lístkov limonky prepikírujte a začnite ich otužovať, aby si zvykli na vonkajšie podmienky. Po skončení jarných mrazov ich vysaďťe na slnečné stanovisko. Prvé kvety sa objavujú zhruba od júla. Zberajte ich až keď sa otvoria všetky kvety zo súkvetia na stonke. Opäť platí, že čím viac striháte, tým viac kvitnú.
(Limonium sinuatum - zdroj .dobodky)
Ostrôžka (Delphinium consolida)
Atraktívna letnička vhodná na sušenie, vysoká od 80 do 120 cm. I keď kvety pôsobia krehko, po vysušení si veľmi dobre zachovávajú tvar a farbu. Kvitnú v júni až júli. Farba kvetov je biela, bledo a tmavo ružová, modrofialová alebo fialová. V obchodoch môžete natrafiť aj na farebný mix semien. Ostrôžky majú kolovitý koreň a horšie znášajú presádzanie, preto sa predpestovanie neodporúča. Najlepších výsledkov dosiahnete, ak ostrôžky vysejete priamo do pôdy, ideálne na slnečné stanovisko chránené pred vetrom. Ostrôžka je "otužilá letnička", to znamená že klíčenie priaznivo ovplyvňujú nízke teploty, a preto sa hodí aj na jesenné výsevy od konca októbra alebo včasný jarný výsev, hneď ako rozmrzne pôda - najneskôr však v marci. Kvety na sušenie zberajte, keď rozkvitne spodná tretina kvetenstva.
(Delphinium consolida - zdroj .dobodky)
Slamihovka ružová (Helipterum roseum)
Nie veľmi vysoká, 30-40 cm letnička. Ružové a biele kvety so žltým alebo žlto-čiernym stredom dosahujú priemer okolo 5 cm. Slamihovky vyžadujú teplné slnečné stanovisko. Je možné ich od mája vysievať priamo na záhon alebo ak chcete dosiahnuť skoršieho kvitnutia, môžete si ich predpestovať. Na našej malej kvetinovej farme dávame prednosť predpestovaniu. Slamihovky rastú veľmi rýchlo, preto máte čas s výsevom začať až v apríli. Semená sejte po štipkách priamo do sadbovačov. Ku klíčeniu potrebujú svetlo, preto ich nezasypávajte ale len jemne pritlačte na povrch substrátu a pravidelne roste, aby nedošlo k presychaniu. Trsíky, ktoré vzídu už nepikírujte ale po otužení a skončení posledných jarných mrazov vysáďte priamo na záhon. Slamihovky patria medzi jedny z prvých kvetov na sušenie, ktoré zberáme, kvtinú už začiatkom júna. Počas horúcich letných dní je veľmi dôležité ich pravidelne zalievať.
(Helipterum roseum - zdroj .dobodky)
Pestrovka (Gomphrena globosa, Gomphrena haageana)
Hoci sa tieto kvety na prvý pohľad zdaju drobné a nenápadné, v sušených dekoráciach sú naozaj neprehliadnuteľné. Pestujeme dva jednoročné druhy. Pestrovka guľovitá (G.globosa) má guľaté kvety purpurovej, bielej alebo ružovej farby, je vysoká 30-40 cm a bohato sa rozvetvuje. Pestrovka Haageova (G. Haageana), je na rozdiel od pestrovky guľovitej, vysoká až 40-60 cm, s dlhšími stonkami a väčšími kvetmi. Kvety majú sýtu červenú, karmínovú alebo oranžovú farbu. Oba druhy kvtinú od júla až do prvých mrazov. S predpestovaním pestrovky začnite v polovici marca až začiatkom apríla. Semená zakryte len menšou vrstvou zeminy alebo tenkou vrstvou vermikulitu a pravidelne roste. Rastliny klíčia pri teplote 18-20°C zhruba 7-10 dní. Po vytvorení pravých lístkov ich prepikírujte a môžete postupne začať otužovať aby si rastliny zvykli na vonkajšie podmienky. Na záhon vysádzajte až po skončení jarných mrazov. Pestrovky sú veľmi vďačné rastlinky, čím viac ich budete strihať, tým viac úrody z nich počas sezóny nasušíte.
(Gomphrena globosa - zdroj .dobodky)
Požlť farbiarsky (Carthamus tictorius)
Požlť možno poznáte aj ako falošný šafran. Jeho oranžové okvetné lupienky sa totiž využívajú ako lacná náhrada šafranu pravého. Táto letnička je dorastá až do výšky 120 cm. Stonky sú pevné a drevité, rastú rovno a preto sa veľmi dobre využívajú aj pri aranžovaní. Kvety si po vysušní zachovávajú výraznú oranžovú alebo žltú farbu. Zberať a sušiť môžete aj nevykvitnuté puky. Kvôli kolovitému koreňu, horšie znáša presádzanie a preto sa predpestovanie neodporúča. Požlť je na pestovanie nenáročný, môžete ho od marca vysievať priamo do pôdy na slnečné stanovisko. Vysievajte ho do riadkov širokých zhruba 25 cm, semená v riadku sejte 8-10 cm od seba. Dôležitá je hĺbka výsevu - semená nie je vhodné vysievať príliš hlboko ale tiež nie na povrch, pretože osivo často vyzobávajú vtáci.
(Carthamus tinctorus - zdroj .dobodky)
Trávy (Lagurus ovatus, Briza spp., Phalaris canariensis, Panicum spp.)
Aranžmány, kytice či vence zo sušených kvetov je skvelé doplniť trávičkami, ktoré dekoráciam dodajú vzdušnosť a šmrnc. Medzi moje najobľúbenejšie trávy, ktoré v záhrade nesmú chýbať, patria zajačky (Lagurus ovatus), traslice (Briza spp.), lesknica kanárska (Phalaris canariensis), či proso (Panicum spp. najmä Panicum elegans). Všetky zo spomenutých druhov sú nenáročné a môžete ich od marca vysievať priamo na záhon alebo si ich predpestovať. U nás najčastejšie kombinujeme oba spôsoby. Či už sa trávy rozhodnete vysievať priamo na záhon alebo do sadbovačov, vždy ich vysievajte po štipkách aspoň 5-6 semien. Pri priamom výseve aj pri vysádzaní sadeníc sa mi osvedčila menšia vzdialenosť medzi jednotlivými trsmi, okolo 20x20 cm. Všetky trávy (okrem Panicum elegans, ktoré kvitne celé leto a strihaním viac a viac nakvitá) zberajte jednorazovo, keď je väčšina kvetov plne vykvitnutá ale ešte majú peknú zelenú farbu. Trávy vám odporúčam sušiť a skladovať na tmavom mieste, aby si čo najdhšie zachovali zelenú farbu
(zľava Lagurus ovatus, Briza media - zdroj .dobodky)
(Panicum elegans - zdroj .dobodky)
Autor: Nikola Gažíová